Ievadam

   Zinātnieki domā, ka iespējams, daļēji, pateicoties zivīm, japāņiem un skandināviem ir garāks vidējais mūža ilgums nekā tām tautām, kuru nacionālajā virtuvē nav tik daudz zivju ēdienu. Iespējams, ka taisnība vien ir, jo omega 3 taukskābes attālina cilvēka novecošanās procesus, gluži mūžīgās jau nu ne, bet paildzinātas jaunības noslēpums gan! Spāņiem izrādās atšķiras vārds ar ko tie apzīmē zivi -viens ir priekš zivs, kas peld ūdenī un otrs priekš zivs, kas mums ir uz šķīvja, tādējādi nodalot ēdienu no dzīvās radības.

Smalkie foreles ikri 

Mazsālīti foreles ikri (oncorhynchus mykiss)

       Lašu dzimtas zivju ikri ir koncentrēts uzturvielu avots. Tos augsti vērtē arī to garšas kvalitātes dēļ. Sarkano ikru labās un sliktās īpašības ir atkarīgas no to sastāva. Ikros ir augsts olbaltumvielu saturs, tie ir vitāli nepieciešami bērnu attīstībai un pieaugušā cilvēka normālai eksistencei.

      Tāpat kā daudzas jūras veltes, šī delikatese satur taukskābes, kas ir ārkārtīgi svarīgas organismam. Šo vielu nepietiekamība vai neatbilstība normai noved pie astmas un onkoloģisko saslimšanu attīstības, sirds asinsvadu sistēmas problēmu parādīšanos, depresijas, aptaukošanos.

    Sarkano ikru lietošana uzturā veicina redzes un galvas smadzeņu funkciju uzlabošanos. To sastāvā ietilpst lizīns, kas kombinācijā ar citiem preparātiem spēj iznīcināt audzēja šūnas bez negatīvas ietekmes uz cilvēka organismu.

      Sarkanos ikros ietilpst arī A, B, D, E vitamīni, daudz kalcija (stiprina kaulaudus, tāpēc ikrus rekomendē lietot grūtniecēm un bērniem) un nātrija (regulē nieru darbību un paplašina asinsvadus). 100 g delikateses nodrošina organismu ar visu nepieciešamu uzturvielu diennakts devu. Acetilholīns, ko satur ikri, uzlabo atmiņu.

Maigais  

lasis

    Šīs zivs gaļa tiek uzskatīta par delikatesi.  Laša garša ir ļoti maiga un mīksta. Gaļas krāsa var būt no oranžas līdz spilgti sarkanai. Kūpināts ar aukstā kūpinājuma metodi apmēram 24 h. Uzglabāšanas termiņš līdz 3 nedēļām. Garša ,pateicoties lalkšņu malkai,ir izcila. 

Laša gaļa ir bagāta ar vitamīnu B1, PP, kā arī kāliju, fosforu, hromu. Fosforskābe ir iesaistīta daudzu fermentu (fosfatāzes) veidošanā, kas ir šūnu ķīmiskās reakcijas galvenie dzinēji. Lasis ir noderīgs ādas un gļotādu veselībai,kauliem,  nervu un gremošanas sistēmām, regulē cukura līmeni asinīs.Antioksidants.

Laši ir bagāti ar Omega-3 taukskābēm,kas ietekmē cilvēka bioloģisko novecošanu.  Taukskābēm ir pozitīva ietekme uz smadzeņu šūnām, palīdzot novērst problēmas ar atmiņu un uzmanību, ko izraisa vecums vai slimība. Eksperimenti ar laboratorijas pelēm liecina, ka ar omega-3 bagātu diētu pagarina dzīves ilgumu par trešdaļu.

Kaloriju saturs lasim ir 153 kcal.

Lašu uzturvērtība: olbaltumvielas - 20 g, tauki - 8,1 g, ogļhidrāti - 0

Neparastā

Vilka zivs

           Vilka zivs(anarchichas minor). Tautā dēvēta arī par zubatku vai arī par jūras vēdzeli, kas saistīts ar plankumaino ādas krāsu. Kūpina ar karstā kūpinājuma metodi. Ieteicama baltās zivs cienītājiem. Zivij praktiski nav asaku, gaļa ir trekna, maiga un garšīga.

Jūras vilks ir labs A,B1,b6,PP,tiamīna, riboflavīna avots. 

 Zivs satur organismam svarīgus minerālus: kāliju, nātriju, kalciju, dzelzi, zivi, fosforu, jodu, hromu un kobaltu. 

100 g zivs mīkstuma satur 5,5 g tauku и 19,6 g olbaltuma.

Populārie

Jūras asari

     Salīdzinot garšas īpašības, jūras asari (Sebastes marinus) svaigā un kūpinātā veidā  aizņem vienu no pirmajām vietām jūras zivju patēriņa jomā kopumā. Ir daudz ēdienu receptes, kurās iekļauti jūras asari. Tā gaļa ir trekna un ilgi saglabājas svaiga.

    Tauku saturs jūras asaros  var ievērojami atšķirties, bet parasti 100 g filejas satur 1 g omega- 3 taukskābes. Jūras asaris kalpo kā labs olbaltumvielu avots, kas ir ļoti noderīgs smadzenēm. Pateicoties B12 vitamīna saturam, tie veicina DNS sintēzi, mielīnu. Antioksidanti  piedalās tauku vielmaiņas procesā, palielina šūnu skābekļa patēriņu akūtās un hroniskās hipoksijas gadījumā. Arī jūras asis ir noderīgs ādas un gļotādu, nervu un gremošanas sistēmas veselībai, regulē cukuru asinīs, ir īpaši noderīga vairogdziedzerim.

Mazākās sarkanasaru sugas sasniedz 20 cm garumu, un lielākais var sasniegt 1 m un 15 kg svaru. Ļoti populārs ir Japānā, kur to bieži sauc par pavasara zivīm, jo ​​jūras asaru zveja sākas pavasara sākumā. 

Ierastā un veselīgā 

Skumbrija(Scomber scombrus).  

Vidēji makreles garums ir 30 cm, maksimālais garums ir 60 cm, un svars ir 0,5-1,5 kg.

       Makreles garšas un uztura īpašības jau sen ir novērtētas, jo šī zivs ir garšīga dažādos pagatavošanas veidos.

       Maigā skumbrijas gaļa ir piesātināta ar vitamīniem (īpaši B12 un PP), minerālvielām (nātriju, fosforu, hromu, jodu) un mikroelementiem. Skumbrija ir omega-3 skābes avots, kas palielina ķermeņa aizsargfunkcijas, optimizē vielmaiņu un hormonus. Īpaši noderīga makrele ir bērniem, grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām.

Makreles kaloriju saturs ir 191 kcal uz 100 g produkta.

Makreles uzturvērtība: olbaltumvielas - 18 g, tauki - 13,3 g

Diētiskais  Heks

         Heks (Merluccius) jau sen ir atzīts par garšīgāko mencu sugas pārstāvi. Viņa gaļa satur daudz vitamīnu, minerālvielu, olbaltumvielu un tauku.No kulinārijas viedokļa heks ir ļoti pievilcīgs, jo tajā ir ļoti maz asaku, tās var ļoti viegli izņemt.No heka var gatavot daudzus gardus ēdienus. Heka gaļa ir garšīgāka un mīkstāka kā mencai. Turklāt heka gaļa ir ar zemu tauku saturu un to var lietot kā diētisku uztura sastāvdaļu.Neskatoties uz to, ka heks ir uzskatāms par liesu zivi, tajā ir daudz noderīgās omega-3 . Heka gaļa tiek plaši izmantota uzturā, jo organisms to ļoti labi absorbē. 

Heks - bagātīgs olbaltumvielu avots, satur makro un mikro elementus, tādus kā kalcijs, kālijs, magnijs, nātrijs, fosfors, sērs, hlors, dzelzs, jods, cinka, vara, mangāna, hroma, fluors, kobalta un niķeli. Heks satur C vitamīnu, E, B1, B2, B6, B9, B12, A, PP, kā arī satur nepiesātinātās taukskābes, kas labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu. Vitamīni A un E regulē vielmaiņu, samazina vēža risku.

            Papildus iepriekš minētajiem plusiem, šo zivju mīļotāji ar katru jaunu šīs zivtiņas porciju atbrīvojas no toksīniem un brīvajiem radikāļiem, kā arī saglabā vēlamo cukura līmeni asinīs.

Saldā  Karpa

Karpu gaļa ir maiga un salda. Nedaudz asakaina. Karpā ir vitamīns C, E, B1, B3, B6, B9, B12, PP, provitamīns A.

Satur  mikro- un makroelementus, piemēram, kalciju, kāliju, magniju, nātriju, fosforu ,dzelzi, cinks, jodu, varu, hromu, fluoru un citus.

Karpa ir noderīga smadzenēm un muguras smadzenēm, ieteicama cilvēkiem ar cukura diabētu, jo, regulāri lietojot, normalizē cukura līmeni asinīs,stiprina imunitāti, palīdz organismam atjaunot spēkus pēc slimošanas un slodzes.

      Karpu gaļā ir palielināts olbaltumvielu un tauku saturs. Tās kaloriju saturs neapstrādātā veidā ir 112 kcal uz 100 g produkta. Tomēr cilvēki, kas vēlās atbrīvoties no liekajiem kilogramiem , veltīgi izvairās no karpas lietošanas uzturā. To var iekļaut diētā kā olbaltumvielu avotu.Tā  iesaistīsies tauku metabolismā, uzlabos vielmaiņu.  Normālā daudzumā produkts neradīs papildu kilogramus. 

          Karpas ir piemērotas ādas un gļotādu veselībai. Tas arī labvēlīgi ietekmē nervu un gremošanas sistēmu, regulē cukuru asinīs, ir antioksidants.

Fosforskābe, kas atrodas karpā, ir saistīta ar daudzu fermentu (fosfatāzes) - galveno šūnu ķīmisko reakciju dzinēju.

           Karpu gaļa ir ieteicama vairogdziedzera slimībām, tā ir rekordiste joda satura ziņā.  Šis noderīgais makroelementu veicina bērnu garīgo attīstību un palīdz organismam ātrāk atgūties pēc palielinātas intelektuālās slodzes.

Vērtīgā 

Āte (paltuss)

          Āte  ir pārsteidzoši garšīga zivs, kura praktiski nesatur asakas un tās sastāvā ir vairāk nekā 5% tauku.Tā  satur vērtīgas taukskābes Omega-3, kas normalizē vielmaiņu, kā arī 7 aminoskābes (asparagīnskābe, glutamīnskābe, alanīns, valīns, leicīns, lizīns, arginīns), kam ir būtiska  loma cīņā pret vēzi.  
     Jātzīmē arī B12, D, E, A vitamīnus, mikro- un makroelementus -  nātriju, kāliju, kalciju, magniju, fosforu.
    Liels daudzums polinepiesātināto taukskābju veicina redzes saglabāšanu pat vecumdienās.
      Turklāt ātes lietošanas uzturā spēj aizsargāt ķermeni no CNS slimību attīstības, piemēram, Alcheimera slimības.
         Daži uztura speciālisti iesaka lietot āti pārtikā cilvēkiem ar D vitamīna un selēna deficītu.Tiek uzskatīts, ka šīs zivs cepšanas laikā, kaloriju  daudzums var palielināties līdz 4 reizēm, jo tā absorbē daudz eļļas. Tas ir jāņem vērā, sastādot diētu.Zivju mīlētāji var izvēlēties balto āti, kuras sastāvā ir mazāk tauku nekā citos veidos. Āte ir laba jebkurā formā - karsti vai auksti kūpināta, cepta, sālīta - un, bez šaubām, rotā jebkuru galdu.
   Ātes aknu tauki satur 200 reizes vairāk A vitamīna nekā mencu aknu eļļa.

Ūsainais

 sams 

          Sami nav līdzīgi citiem zivju pārstāvjiem , jo tam ir viena interesanta iezīme - ūsas. Tās ir viņu navigācija un , darbojas kā taustekļi. Zivis, kurām ir tik spēcīgi maņu orgāni, nevar pazust tumsā vai  duļķainā gultnē. Tās vienmēr var atrast sev pārtiku. 
   Sama gaļa ir neticami garšīga,  mazkaloriju, nesatur ogļhidrātus. Tiek pasniegts kā delikatese, nesatur sīkas asakas.
Tā kā sams nesatur ogļhidrātus, tas ir piemērots produkts, ieturot diētu.  Uz simts gramiem produkta  ir 115 kcal .
        Produkts  ir ar  augstu minerālvielu saturu. 
.Ieguvums būs tiem, kuriem ir pavājināta imunitāte. Sams satur  vairākas minerālvielas, kuras noderīgas gremošanas un centrālai nervu sistēmai.       Fosfors pozitīvi ietekmē kaulaudus  kā arī  stiprina matus un nagus. Proteīni, ar ko ir bagāts šis produkts veicina metabolismu. A vitamīns nodrošina redzes asumu .
      Sama gaļa nodrošina organismu ar enerģiju, to var lietot kā veselīgu pārtiku.